EuroLeague · 10η αγωνιστική · Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στις 21:00
Βιλερμπάν – Μπάγερν: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Βιλερμπάν | Μπάγερν | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 15η · 4-5 | 18η · 2-7 |
| Εντός / εκτός έδρας | 3-2 / 1-3 | 0-4 / 2-3 |
| Φόρμα (5) | LLLWW | WLLLL |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 87.6 / 92.3 | 85.4 / 94.4 |
| Net rating | -6.3 (16η) | -12.0 (19η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 6 | 7 |
Βιλερμπάν: Η με Ερυθρός Αστέρας 82-84 · Η @ Ρεάλ Μαδρίτης 92-111 · Η @ Ζαλγκίρις 85-105 · Ν με Παρτιζάν 82-75 · Ν με Μπασκόνια 94-79
Μπάγερν: Ν @ Αναντολού Εφές 101-93 · Η @ Μπεσίκτας 87-95 · Η με Ντουμπάι 91-107 · Η με Μπαρτσελόνα 84-88 · Η @ Ερυθρός Αστέρας 73-103
Το μοντέλο μας δίνει 57% στη Βιλερμπάν, με εκτιμώμενο σκορ 90-87, σύνολο περίπου 176 πόντους και ρυθμό 75.6 κατοχές. Βεβαιότητα: χαμηλή.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Βιλερμπάν στην άμυνα, τα λάθη: είναι 3η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Μπάγερν είναι 19η. Η Βιλερμπάν μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Βιλερμπάν στην επίθεση, το σουτ (eFG%): είναι 3η στη λίγκα και η άμυνα της Μπάγερν μόλις 18η σε αυτό. Εδώ η Βιλερμπάν έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Μπάγερν στην άμυνα, τις βολές: είναι 8η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Βιλερμπάν είναι 17η. Η Μπάγερν μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Βιλερμπάν | Μπάγερν | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 115.0 (9η) | 113.8 (14η) | 115.6 |
| Defensive rating | 121.3 (16η) | 125.8 (20η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 76.1 (7η) | 75.1 (11η) | 75.0 |
| eFG% | 57.7% (3η) | 55.5% (10η) | 54.6% |
| TS% | 60.4% (6η) | 59.8% (8η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 41.5% | 41.2% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 69.1% (2η) | 64.3% (8η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 18.1% (13η) | 19.1% (19η) | 16.9% |
| OREB% | 29.7% (16η) | 31.7% (14η) | 33.2% |
| DREB% | 59.0% (20η) | 64.7% (17η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 28.1% (17η) | 29.9% (12η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 57.9% (16η) | 59.7% (18η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 18.7% (3η) | 16.1% (14η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 29.7% (10η) | 28.8% (8η) | 30.4% |
Βιλερμπάν: Δυνατά σημεία: εύστοχη στο σουτ και προκαλεί λάθη. Αδυναμίες: δίνει δεύτερες ευκαιρίες και κερδίζει λίγες βολές.
Μπάγερν: Αδυναμίες: χάνει πολλές κατοχές και αφήνει εύκολα σουτ στους αντιπάλους.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Βιλερμπάν | Άμυνα Μπάγερν | Επίθεση Μπάγερν | Άμυνα Βιλερμπάν |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 57.7% (3η) | 59.7% (18η) | 55.5% (10η) | 57.9% (16η) |
| τα λάθη | 18.1% (13η) | 16.1% (14η) | 19.1% (19η) | 18.7% (3η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 29.7% (16η) | 35.3% (17η) | 31.7% (14η) | 41.0% (20η) |
| τις βολές | 28.1% (17η) | 28.8% (8η) | 29.9% (12η) | 29.7% (10η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Βιλερμπάν παίρνει το 26% των σουτ της τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 42% (λίγκα 35%), ενώ η Μπάγερν αφήνει στους αντιπάλους 37% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Βιλερμπάν.
Η Μπάγερν παίρνει το 25% των σουτ της τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 40% (λίγκα 35%), ενώ η Βιλερμπάν αφήνει στους αντιπάλους 37% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Μπάγερν.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Βιλερμπάν | 18% · 69% | 25% · 53% | 15% · 39% | 8% · 50% | 26% · 42% | 8% · 32% |
| Άμυνα Μπάγερν | 20% · 84% | 26% · 48% | 10% · 51% | 9% · 42% | 25% · 37% | 10% · 37% |
| Επίθεση Μπάγερν | 17% · 76% | 30% · 48% | 12% · 47% | 7% · 37% | 25% · 40% | 9% · 28% |
| Άμυνα Βιλερμπάν | 21% · 68% | 25% · 54% | 8% · 35% | 6% · 49% | 32% · 37% | 7% · 48% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Βιλερμπάν: 7% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Μπάγερν: 6% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Βιλερμπάν · Shot chart Μπάγερν
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Βιλερμπάν
Καλύτερες πεντάδες
- Joel Bolomboy, Both Gach, Hugo Besson, Tremont Waters, Jae Crowder: +6.6 net σε 61 κατοχές
- Joel Bolomboy, Both Gach, Marc-Owen Fodzo Dada, Patty Mills, Jae Crowder: -43.2 net σε 32 κατοχές
On/Off
- Patty Mills: η ομάδα είναι +29.2 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Tyty Washington Jr: η ομάδα είναι +25.4 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Both Gach: η ομάδα είναι 34.0 καλύτερη όταν κάθεται
Βιλερμπάν: +43.6 net σε 30 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 36-23 σε πόντους.
Μπάγερν
Καλύτερες πεντάδες
- Andreas Obst, Johannes Voigtmann, Rokas Jokubaitis, Miles Norris, Marjon Beauchamp: +3.9 net σε 25 κατοχές
- Vladimir Lucic, Johannes Thiemann, Oscar Da Silva, Kamar Baldwin, Justinian Jessup: +56.3 net σε 25 κατοχές
On/Off
- Tobias Jensen: η ομάδα είναι +45.2 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Justinian Jessup: η ομάδα είναι +28.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Austin Wiley: η ομάδα είναι 26.4 καλύτερη όταν κάθεται
Μπάγερν: -32.8 net σε 34 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 30-41 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Βιλερμπάν
- Patty Mills Γκαρντ: 15.1 π., 0.6 ριμπ., 2.3 ασίστ, 14.5 PIR
- Tyty Washington Jr Γκαρντ: 10.8 π., 2.6 ριμπ., 4.4 ασίστ, 13.4 PIR
- Hugo Besson Γκαρντ: 11.7 π., 2.9 ριμπ., 3.0 ασίστ, 12.3 PIR
- Jae Crowder Φόργουορντ: 10.9 π., 4.3 ριμπ., 3.4 ασίστ, 11.3 PIR
Μπάγερν
- Johannes Thiemann Σέντερ: 8.8 π., 4.7 ριμπ., 1.4 ασίστ, 11.8 PIR
- Duane Washington Γκαρντ: 15.3 π., 0.8 ριμπ., 2.9 ασίστ, 10.8 PIR
- Oscar Da Silva Φόργουορντ: 7.5 π., 2.3 ριμπ., 0.8 ασίστ, 9.3 PIR
- Vladimir Lucic Φόργουορντ: 5.9 π., 2.4 ριμπ., 0.8 ασίστ, 8.2 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Βιλερμπάν παράγει | Μπάγερν δίνει | Μπάγερν παράγει | Βιλερμπάν δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 45.8 | 48.3 | 29.4 | 36.4 |
| Φόργουορντ | 36.0 | 27.7 | 26.3 | 39.9 |
| Σέντερ | 8.6 | 28.8 | 25.0 | 22.6 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Βιλερμπάν (45.8 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 48.3 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Βιλερμπάν
- Myles Cale: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 2 αγώνες της ομάδας του
Μπάγερν
- Καμία γνωστή απουσία
8. Μεταξύ τους
Στους 6 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Βιλερμπάν 2, Μπάγερν 4.
- 2026-03-26: Μπάγερν – Βιλερμπάν 93-83
- 2025-12-17: Βιλερμπάν – Μπάγερν 76-74
- 2025-02-06: Μπάγερν – Βιλερμπάν 76-67
- 2024-11-01: Βιλερμπάν – Μπάγερν 71-84
- 2024-01-25: Μπάγερν – Βιλερμπάν 64-76
- 2023-11-23: Βιλερμπάν – Μπάγερν 100-101
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Βιλερμπάν 57% – Μπάγερν 43%, σκορ περίπου 90-87. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.