EuroLeague · 10η αγωνιστική · Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στις 20:45
Χάποελ Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Χάποελ Τελ Αβίβ | Μπαρτσελόνα | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 6η · 6-3 | 8η · 6-3 |
| Εντός / εκτός έδρας | 4-1 / 2-2 | 3-2 / 3-1 |
| Φόρμα (5) | WWWWL | WLWWW |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 92.3 / 87.3 | 90.8 / 88.6 |
| Net rating | +6.6 (6η) | +3.0 (9η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 6 | 6 |
Χάποελ Τελ Αβίβ: Ν με Μπεσίκτας 100-82 · Ν @ Παναθηναϊκός 91-81 · Ν με Βίρτους Μπολόνια 90-81 · Ν με Αναντολού Εφές 118-88 · Η @ Ντουμπάι 83-97
Μπαρτσελόνα: Ν με Μακάμπι Τελ Αβίβ 90-87 · Η με Ολυμπιακός 100-105 · Ν @ Αρμάνι Μιλάνο 89-81 · Ν @ Μπάγερν 88-84 · Ν με Βαλένθια 98-94
Το μοντέλο μας δίνει 64% στη Χάποελ Τελ Αβίβ, με εκτιμώμενο σκορ 90-85, σύνολο περίπου 175 πόντους και ρυθμό 74.9 κατοχές. Βεβαιότητα: μέτρια.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Μπαρτσελόνα στην επίθεση, τα λάθη: είναι 7η στη λίγκα και η άμυνα της Χάποελ Τελ Αβίβ μόλις 19η σε αυτό. Εδώ η Μπαρτσελόνα έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Χάποελ Τελ Αβίβ στην επίθεση, το σουτ (eFG%): είναι 4η στη λίγκα και η άμυνα της Μπαρτσελόνα μόλις 12η σε αυτό. Εδώ η Χάποελ Τελ Αβίβ έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Χάποελ Τελ Αβίβ στην επίθεση, τα λάθη: είναι 1η στη λίγκα και η άμυνα της Μπαρτσελόνα μόλις 8η σε αυτό. Εδώ η Χάποελ Τελ Αβίβ έχει καθαρό πλεονέκτημα.
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Χάποελ Τελ Αβίβ | Μπαρτσελόνα | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 122.4 (3η) | 121.1 (4η) | 115.6 |
| Defensive rating | 115.8 (9η) | 118.2 (13η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 75.4 (9η) | 73.9 (14η) | 75.0 |
| eFG% | 57.4% (4η) | 57.9% (1η) | 54.6% |
| TS% | 61.0% (2η) | 60.6% (4η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 38.8% | 43.1% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 50.5% (19η) | 49.5% (20η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 12.7% (1η) | 15.7% (7η) | 16.9% |
| OREB% | 28.4% (19η) | 34.5% (8η) | 33.2% |
| DREB% | 69.0% (5η) | 65.4% (15η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 28.6% (15η) | 25.8% (19η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 52.5% (5η) | 56.0% (12η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 14.6% (19η) | 17.6% (8η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 33.9% (17η) | 29.2% (9η) | 30.4% |
Χάποελ Τελ Αβίβ: Δυνατά σημεία: προσέχει την μπάλα και εύστοχη στο σουτ. Αδυναμίες: παίρνει λίγα επιθετικά ριμπάουντ και προκαλεί λίγα λάθη.
Μπαρτσελόνα: Δυνατά σημεία: εύστοχη στο σουτ. Αδυναμίες: κερδίζει λίγες βολές και δίνει δεύτερες ευκαιρίες.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Χάποελ Τελ Αβίβ | Άμυνα Μπαρτσελόνα | Επίθεση Μπαρτσελόνα | Άμυνα Χάποελ Τελ Αβίβ |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 57.4% (4η) | 56.0% (12η) | 57.9% (1η) | 52.5% (5η) |
| τα λάθη | 12.7% (1η) | 17.6% (8η) | 15.7% (7η) | 14.6% (19η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 28.4% (19η) | 34.6% (15η) | 34.5% (8η) | 31.0% (5η) |
| τις βολές | 28.6% (15η) | 29.2% (9η) | 25.8% (19η) | 33.9% (17η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Χάποελ Τελ Αβίβ παίρνει το 9% των σουτ της τρίποντα από την κορυφή (λίγκα 9%) με 49% (λίγκα 35%), ενώ η Μπαρτσελόνα αφήνει στους αντιπάλους 38% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Χάποελ Τελ Αβίβ.
Η Μπαρτσελόνα παίρνει το 12% των σουτ της στο καλάθι (λίγκα 17%) με 86% (λίγκα 78%), ενώ η Χάποελ Τελ Αβίβ αφήνει στους αντιπάλους 80% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Μπαρτσελόνα.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Χάποελ Τελ Αβίβ | 21% · 82% | 32% · 41% | 8% · 40% | 6% · 41% | 24% · 38% | 9% · 49% |
| Άμυνα Μπαρτσελόνα | 13% · 76% | 35% · 50% | 10% · 45% | 7% · 41% | 26% · 37% | 10% · 38% |
| Επίθεση Μπαρτσελόνα | 12% · 86% | 32% · 53% | 13% · 46% | 6% · 41% | 29% · 38% | 9% · 37% |
| Άμυνα Χάποελ Τελ Αβίβ | 21% · 80% | 28% · 40% | 14% · 38% | 5% · 42% | 24% · 31% | 8% · 40% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Χάποελ Τελ Αβίβ: 4% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Μπαρτσελόνα: 5% των σουτ από αιφνιδιασμό και 8% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Χάποελ Τελ Αβίβ · Shot chart Μπαρτσελόνα
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Χάποελ Τελ Αβίβ
Καλύτερες πεντάδες
- Tomas Satoransky, Zach Leday, Elijah Bryant, Dan Oturu, Amir Coffey: +2.2 net σε 46 κατοχές
- Vasilije Micic, Tomas Satoransky, Zach Leday, Elijah Bryant, Dan Oturu: -20.5 net σε 54 κατοχές
On/Off
- Tai Odiase: η ομάδα είναι +22.8 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Zach Leday: η ομάδα είναι +21.2 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Bruno Caboclo: η ομάδα είναι 41.2 καλύτερη όταν κάθεται
Χάποελ Τελ Αβίβ: +45.1 net σε 20 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 31-22 σε πόντους.
Μπαρτσελόνα
Καλύτερες πεντάδες
- Joel Parra, Olek Balcerowski, Kevin Punter, Justin Robinson, Tyrese Martin: +37.1 net σε 54 κατοχές
- Joel Parra, Olek Balcerowski, Kevin Punter, Justin Robinson, Justin Minaya: -9.7 net σε 31 κατοχές
On/Off
- Josh Nebo: η ομάδα είναι +16.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Kevin Punter: η ομάδα είναι +11.1 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Justin Robinson: η ομάδα είναι 12.0 καλύτερη όταν κάθεται
Μπαρτσελόνα: -9.1 net σε 55 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 71-76 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Χάποελ Τελ Αβίβ
- Elijah Bryant Γκαρντ: 13.7 π., 5.7 ριμπ., 4.2 ασίστ, 20.7 PIR
- Zach Leday Φόργουορντ: 11.9 π., 4.4 ριμπ., 0.7 ασίστ, 14.3 PIR
- Dan Oturu Σέντερ: 11.0 π., 5.7 ριμπ., 0.6 ασίστ, 13.3 PIR
- Antonio Blakeney Γκαρντ: 15.0 π., 2.0 ριμπ., 1.1 ασίστ, 12.6 PIR
Μπαρτσελόνα
- Kevin Punter Γκαρντ: 16.7 π., 2.0 ριμπ., 2.3 ασίστ, 15.8 PIR
- Justin Robinson Γκαρντ: 13.0 π., 1.7 ριμπ., 3.9 ασίστ, 13.2 PIR
- Umoja Gibson Γκαρντ: 10.5 π., 2.5 ριμπ., 2.9 ασίστ, 13.0 PIR
- Josh Nebo Σέντερ: 7.7 π., 7.2 ριμπ., 0.8 ασίστ, 12.8 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Χάποελ Τελ Αβίβ παράγει | Μπαρτσελόνα δίνει | Μπαρτσελόνα παράγει | Χάποελ Τελ Αβίβ δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 57.2 | 38.0 | 45.6 | 34.4 |
| Φόργουορντ | 19.2 | 32.2 | 28.1 | 26.9 |
| Σέντερ | 22.4 | 21.7 | 16.2 | 24.9 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Χάποελ Τελ Αβίβ (57.2 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 38.0 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Χάποελ Τελ Αβίβ
- Καμία γνωστή απουσία
Μπαρτσελόνα
- Καμία γνωστή απουσία
8. Μεταξύ τους
Στους 2 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Χάποελ Τελ Αβίβ 2, Μπαρτσελόνα 0.
- 2026-03-13: Μπαρτσελόνα – Χάποελ Τελ Αβίβ 75-80
- 2025-09-30: Χάποελ Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 103-87
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Χάποελ Τελ Αβίβ 64% – Μπαρτσελόνα 36%, σκορ περίπου 90-85. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.