EuroLeague · 10η αγωνιστική · Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στις 20:00
Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Φενέρμπαχτσε | Μπασκόνια | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 7η · 6-3 | 20η · 1-8 |
| Εντός / εκτός έδρας | 5-0 / 1-3 | 1-4 / 0-4 |
| Φόρμα (5) | WWWLL | LLLLL |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 79.9 / 76.6 | 83.1 / 94.1 |
| Net rating | +4.6 (7η) | -14.2 (20η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 7 | 6 |
Φενέρμπαχτσε: Ν με Ζαλγκίρις 99-80 · Ν με Παρτιζάν 74-65 · Ν @ Ολυμπιακός 64-61 · Η @ Βαλένθια 78-86 · Η @ Ρεάλ Μαδρίτης 76-95
Μπασκόνια: Η με Ντουμπάι 79-93 · Η @ Βίρτους Μπολόνια 78-86 · Η @ Παναθηναϊκός 79-85 · Η με Ρεάλ Μαδρίτης 86-104 · Η @ Βιλερμπάν 79-94
Το μοντέλο μας δίνει 85% στη Φενέρμπαχτσε, με εκτιμώμενο σκορ 88-78, σύνολο περίπου 166 πόντους και ρυθμό 75.0 κατοχές. Βεβαιότητα: υψηλή.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Φενέρμπαχτσε στην άμυνα, το σουτ (eFG%): είναι 2η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Μπασκόνια είναι 20η. Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Φενέρμπαχτσε στην άμυνα, τα λάθη: είναι 9η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Μπασκόνια είναι 20η. Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Μπασκόνια στην επίθεση, τις βολές: είναι 5η στη λίγκα και η άμυνα της Φενέρμπαχτσε μόλις 16η σε αυτό. Εδώ η Μπασκόνια έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ο ρυθμός: η Μπασκόνια παίζει γρηγορότερα (77.2 κατοχές) από τη Φενέρμπαχτσε (72.0). Όποια ομάδα επιβάλει τον ρυθμό της παίρνει το πρώτο βήμα· το μοντέλο περιμένει 75.0.
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Φενέρμπαχτσε | Μπασκόνια | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 110.9 (17η) | 107.6 (19η) | 115.6 |
| Defensive rating | 106.3 (3η) | 121.9 (17η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 72.0 (20η) | 77.2 (2η) | 75.0 |
| eFG% | 51.9% (17η) | 50.4% (20η) | 54.6% |
| TS% | 55.8% (18η) | 55.4% (19η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 43.7% | 41.7% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 62.0% (10η) | 69.0% (3η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 17.6% (10η) | 19.9% (20η) | 16.9% |
| OREB% | 33.7% (11η) | 34.0% (10η) | 33.2% |
| DREB% | 66.4% (13η) | 65.4% (15η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 29.8% (13η) | 32.9% (5η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 48.5% (2η) | 58.2% (17η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 17.4% (9η) | 17.0% (12η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 33.9% (16η) | 33.3% (15η) | 30.4% |
Φενέρμπαχτσε: Δυνατά σημεία: κρατά χαμηλά τα ποσοστά των αντιπάλων. Αδυναμίες: άστοχη στο σουτ.
Μπασκόνια: Δυνατά σημεία: κερδίζει πολλές βολές. Αδυναμίες: άστοχη στο σουτ και χάνει πολλές κατοχές.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Φενέρμπαχτσε | Άμυνα Μπασκόνια | Επίθεση Μπασκόνια | Άμυνα Φενέρμπαχτσε |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 51.9% (17η) | 58.2% (17η) | 50.4% (20η) | 48.5% (2η) |
| τα λάθη | 17.6% (10η) | 17.0% (12η) | 19.9% (20η) | 17.4% (9η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 33.7% (11η) | 34.6% (15η) | 34.0% (10η) | 33.6% (13η) |
| τις βολές | 29.8% (13η) | 33.3% (15η) | 32.9% (5η) | 33.9% (16η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Φενέρμπαχτσε παίρνει το 26% των σουτ της στη ρακέτα (λίγκα 30%) με 48% (λίγκα 47%), ενώ η Μπασκόνια αφήνει στους αντιπάλους 54% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Φενέρμπαχτσε.
Η Μπασκόνια παίρνει το 15% των σουτ της στο καλάθι (λίγκα 17%) με 82% (λίγκα 78%), ενώ η Φενέρμπαχτσε αφήνει στους αντιπάλους 74% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Μπασκόνια.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Φενέρμπαχτσε | 19% · 77% | 26% · 48% | 11% · 42% | 8% · 34% | 24% · 28% | 12% · 34% |
| Άμυνα Μπασκόνια | 16% · 82% | 38% · 54% | 9% · 35% | 1% · 63% | 28% · 37% | 8% · 41% |
| Επίθεση Μπασκόνια | 15% · 82% | 35% · 47% | 8% · 37% | 3% · 53% | 31% · 29% | 8% · 23% |
| Άμυνα Φενέρμπαχτσε | 18% · 74% | 28% · 42% | 15% · 41% | 5% · 32% | 24% · 29% | 10% · 28% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Φενέρμπαχτσε: 7% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Μπασκόνια: 6% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Φενέρμπαχτσε · Shot chart Μπασκόνια
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Φενέρμπαχτσε
Καλύτερες πεντάδες
- Nicolo Melli, Will Clyburn, Shane Larkin, Shavon Shields, Wade Baldwin Iv: +15.8 net σε 32 κατοχές
- Sertac Sanli, Shavon Shields, Trent Forrest, Talen Horton Tucker, Braxton Key: +3.9 net σε 51 κατοχές
On/Off
- Wade Baldwin Iv: η ομάδα είναι +23.8 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Nicolo Melli: η ομάδα είναι +17.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Braxton Key: η ομάδα είναι 17.5 καλύτερη όταν κάθεται
Φενέρμπαχτσε: +32.4 net σε 25 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 31-23 σε πόντους.
Μπασκόνια
Καλύτερες πεντάδες
- Matteo Spagnolo, Kenneth Faried, Dj Stewart, Kobi Simmons, A.J. Lawson: -13.7 net σε 29 κατοχές
- Rodions Kurucs, Tadas Sedekerskis, Dj Stewart, Kobi Simmons, Chris Duarte: +44.2 net σε 20 κατοχές
On/Off
- Rodions Kurucs: η ομάδα είναι +31.6 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Marcio Santos: η ομάδα είναι +25.2 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Dj Stewart: η ομάδα είναι 30.0 καλύτερη όταν κάθεται
Μπασκόνια: -31.4 net σε 19 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 16-22 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Φενέρμπαχτσε
- Shavon Shields Φόργουορντ: 11.9 π., 5.2 ριμπ., 1.6 ασίστ, 14.6 PIR
- Wade Baldwin Iv Γκαρντ: 11.7 π., 3.1 ριμπ., 4.9 ασίστ, 13.8 PIR
- Talen Horton Tucker Γκαρντ: 10.6 π., 3.4 ριμπ., 2.1 ασίστ, 11.1 PIR
- Will Clyburn Φόργουορντ: 10.1 π., 2.8 ριμπ., 1.6 ασίστ, 10.1 PIR
Μπασκόνια
- Tadas Sedekerskis Φόργουορντ: 10.1 π., 4.7 ριμπ., 0.3 ασίστ, 13.0 PIR
- Kenneth Faried Σέντερ: 8.7 π., 5.9 ριμπ., 0.7 ασίστ, 12.9 PIR
- Chris Duarte Φόργουορντ: 10.7 π., 4.3 ριμπ., 1.8 ασίστ, 11.7 PIR
- A.J. Lawson Φόργουορντ: 12.9 π., 2.9 ριμπ., 2.1 ασίστ, 10.2 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Φενέρμπαχτσε παράγει | Μπασκόνια δίνει | Μπασκόνια παράγει | Φενέρμπαχτσε δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 35.4 | 44.2 | 15.1 | 28.8 |
| Φόργουορντ | 40.6 | 35.2 | 47.6 | 23.1 |
| Σέντερ | 8.1 | 31.1 | 12.9 | 22.0 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Φενέρμπαχτσε (35.4 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 44.2 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Φενέρμπαχτσε
- Καμία γνωστή απουσία
Μπασκόνια
- Rodions Kurucs: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 2 αγώνες της ομάδας του
- Chris Duarte: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 3 αγώνες της ομάδας του
- Tadas Sedekerskis: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 2 αγώνες της ομάδας του
8. Μεταξύ τους
Στους 6 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Φενέρμπαχτσε 4, Μπασκόνια 2.
- 2026-01-23: Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 84-71
- 2026-01-02: Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 93-108
- 2025-03-28: Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 82-77
- 2024-12-03: Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 88-76
- 2024-03-01: Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 111-96
- 2023-12-06: Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 80-79
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Φενέρμπαχτσε 85% – Μπασκόνια 15%, σκορ περίπου 88-78. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.