EuroLeague · 10η αγωνιστική · Παρασκευή 6 Νοεμβρίου στις 19:00
Μπεσίκτας – Ζαλγκίρις: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Μπεσίκτας | Ζαλγκίρις | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 11η · 4-5 | 10η · 5-4 |
| Εντός / εκτός έδρας | 1-3 / 3-2 | 2-2 / 3-2 |
| Φόρμα (5) | LWLLW | LLWWW |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 90.0 / 91.8 | 85.9 / 84.0 |
| Net rating | -2.3 (11η) | +2.5 (10η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 7 | 7 |
Μπεσίκτας: Η @ Χάποελ Τελ Αβίβ 82-100 · Ν με Μπάγερν 95-87 · Η @ Αναντολού Εφές 80-89 · Η με Ολυμπιακός 73-81 · Ν @ Βίρτους Μπολόνια 103-101
Ζαλγκίρις: Η @ Φενέρμπαχτσε 80-99 · Η με Αναντολού Εφές 70-85 · Ν με Βιλερμπάν 105-85 · Ν @ Βίρτους Μπολόνια 91-74 · Ν με Παρτιζάν 87-80
Το μοντέλο μας δίνει 51% στον Μπεσίκτα, με εκτιμώμενο σκορ 89-89, σύνολο περίπου 179 πόντους και ρυθμό 75.6 κατοχές. Βεβαιότητα: χαμηλή.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Ζαλγκίρις στην άμυνα, τα επιθετικά ριμπάουντ: είναι 1η στη λίγκα, ενώ η επίθεση του Μπεσίκτα είναι 17η. Η Ζαλγκίρις μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Ζαλγκίρις στην επίθεση, τις βολές: είναι 7η στη λίγκα και η άμυνα του Μπεσίκτα μόλις 20η σε αυτό. Εδώ η Ζαλγκίρις έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ζαλγκίρις στην άμυνα, τις βολές: είναι 6η στη λίγκα, ενώ η επίθεση του Μπεσίκτα είναι 18η. Η Ζαλγκίρις μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Μπεσίκτας | Ζαλγκίρις | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 118.5 (7η) | 115.0 (10η) | 115.6 |
| Defensive rating | 120.9 (15η) | 112.5 (6η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 75.9 (8η) | 74.7 (12η) | 75.0 |
| eFG% | 57.7% (2η) | 54.7% (13η) | 54.6% |
| TS% | 60.9% (3η) | 58.6% (12η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 43.2% | 39.4% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 61.6% (13η) | 65.1% (6η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 15.8% (8η) | 18.5% (16η) | 16.9% |
| OREB% | 29.3% (17η) | 36.1% (4η) | 33.2% |
| DREB% | 66.6% (12η) | 72.2% (1η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 26.7% (18η) | 32.2% (7η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 56.4% (15η) | 53.0% (8η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 17.1% (10η) | 15.2% (17η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 45.1% (20η) | 26.3% (6η) | 30.4% |
Μπεσίκτας: Δυνατά σημεία: εύστοχη στο σουτ. Αδυναμίες: κερδίζει λίγες βολές και παίρνει λίγα επιθετικά ριμπάουντ.
Ζαλγκίρις: Δυνατά σημεία: κλείνει καλά τα ριμπάουντ και δυνατή στις δεύτερες ευκαιρίες. Αδυναμίες: προκαλεί λίγα λάθη και χάνει πολλές κατοχές.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Μπεσίκτας | Άμυνα Ζαλγκίρις | Επίθεση Ζαλγκίρις | Άμυνα Μπεσίκτας |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 57.7% (2η) | 53.0% (8η) | 54.7% (13η) | 56.4% (15η) |
| τα λάθη | 15.8% (8η) | 15.2% (17η) | 18.5% (16η) | 17.1% (10η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 29.3% (17η) | 27.8% (1η) | 36.1% (4η) | 33.4% (12η) |
| τις βολές | 26.7% (18η) | 26.3% (6η) | 32.2% (7η) | 45.1% (20η) |
4. Σουτ και ζώνες
Ο Μπεσίκτας παίρνει το 30% των σουτ του τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 44% (λίγκα 35%), ενώ η Ζαλγκίρις αφήνει στους αντιπάλους 30% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Μπεσίκτα.
Η Ζαλγκίρις παίρνει το 11% των σουτ της τρίποντα από την κορυφή (λίγκα 9%) με 39% (λίγκα 35%), ενώ ο Μπεσίκτας αφήνει στους αντιπάλους 36% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Ζαλγκίρις.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Μπεσίκτας | 15% · 85% | 31% · 47% | 11% · 40% | 5% · 46% | 30% · 44% | 9% · 24% |
| Άμυνα Ζαλγκίρις | 20% · 79% | 29% · 46% | 14% · 44% | 4% · 41% | 25% · 30% | 8% · 33% |
| Επίθεση Ζαλγκίρις | 18% · 71% | 33% · 44% | 10% · 30% | 6% · 63% | 23% · 37% | 11% · 39% |
| Άμυνα Μπεσίκτας | 19% · 85% | 34% · 47% | 13% · 46% | 3% · 35% | 24% · 36% | 7% · 36% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Μπεσίκτας: 7% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Ζαλγκίρις: 5% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Μπεσίκτας · Shot chart Ζαλγκίρις
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Μπεσίκτας
Καλύτερες πεντάδες
- Berk Ugurlu, Ante Zizic, Anthony Brown, Conor Morgan, Jaylen Nowell: -10.3 net σε 29 κατοχές
- Ante Zizic, Anthony Brown, Conor Morgan, Devon Dotson, Jaylen Nowell: +14.1 net σε 28 κατοχές
On/Off
- Devon Dotson: η ομάδα είναι +23.7 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Wenyen Gabriel: η ομάδα είναι +16.4 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Berk Ugurlu: η ομάδα είναι 20.7 καλύτερη όταν κάθεται
Μπεσίκτας: +162.8 net σε 9 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 23-9 σε πόντους.
Ζαλγκίρις
Καλύτερες πεντάδες
- Jonas Valanciunas, Arnas Butkevicius, Azuolas Tubelis, Carsen Edwards, Saben Lee: +3.7 net σε 54 κατοχές
On/Off
- Marius Grigonis: η ομάδα είναι +23.0 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Maodo Lo: η ομάδα είναι +11.0 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Marek Blazevic: η ομάδα είναι 43.8 καλύτερη όταν κάθεται
Ζαλγκίρις: +27.1 net σε 37 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 56-46 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Μπεσίκτας
- Ante Zizic Σέντερ: 8.3 π., 5.3 ριμπ., 1.4 ασίστ, 13.8 PIR
- Devon Dotson Γκαρντ: 9.7 π., 1.9 ριμπ., 3.7 ασίστ, 12.9 PIR
- Scottie Wilbekin Γκαρντ: 14.8 π., 1.6 ριμπ., 3.1 ασίστ, 12.7 PIR
- Jaylen Nowell Γκαρντ: 12.1 π., 2.8 ριμπ., 2.2 ασίστ, 9.0 PIR
Ζαλγκίρις
- Jonas Valanciunas Σέντερ: 12.1 π., 8.1 ριμπ., 2.0 ασίστ, 19.3 PIR
- Azuolas Tubelis Φόργουορντ: 11.3 π., 6.0 ριμπ., 1.6 ασίστ, 15.6 PIR
- Carsen Edwards Γκαρντ: 15.8 π., 1.2 ριμπ., 2.6 ασίστ, 12.0 PIR
- Sterling Brown Γκαρντ: 11.0 π., 2.8 ριμπ., 1.0 ασίστ, 11.0 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Μπεσίκτας παράγει | Ζαλγκίρις δίνει | Ζαλγκίρις παράγει | Μπεσίκτας δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 36.4 | 35.8 | 37.4 | 40.3 |
| Φόργουορντ | 10.9 | 36.6 | 33.0 | 42.6 |
| Σέντερ | 35.9 | 14.4 | 20.3 | 20.7 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Ζαλγκίρις (37.4 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 40.3 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Μπεσίκτας
- Furkan Korkmaz: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 3 αγώνες της ομάδας του
- Devon Dotson: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 2 αγώνες της ομάδας του
Ζαλγκίρις
- Καμία γνωστή απουσία
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Μπεσίκτας 51% – Ζαλγκίρις 49%, σκορ περίπου 89-89. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.