EuroLeague · 10η αγωνιστική · Παρασκευή 6 Νοεμβρίου στις 21:30
Βίρτους Μπολόνια – Ντουμπάι: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Βίρτους Μπολόνια | Ντουμπάι | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 13η · 4-5 | 9η · 6-3 |
| Εντός / εκτός έδρας | 2-2 / 2-3 | 3-2 / 3-1 |
| Φόρμα (5) | WWLLL | WWWLW |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 86.8 / 89.1 | 87.4 / 85.1 |
| Net rating | -3.1 (13η) | +3.2 (8η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 7 | 7 |
Βίρτους Μπολόνια: Ν @ Παρί 96-94 · Ν με Μπασκόνια 86-78 · Η @ Χάποελ Τελ Αβίβ 81-90 · Η με Ζαλγκίρις 74-91 · Η με Μπεσίκτας 101-103
Ντουμπάι: Ν @ Μπασκόνια 93-79 · Ν @ Αρμάνι Μιλάνο 101-97 · Ν @ Μπάγερν 107-91 · Η με Παρί 93-99 · Ν με Χάποελ Τελ Αβίβ 97-83
Το μοντέλο μας δίνει 60% στη Ντουμπάι, με εκτιμώμενο σκορ 89-90, σύνολο περίπου 179 πόντους και ρυθμό 75.8 κατοχές. Βεβαιότητα: μέτρια.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Βίρτους Μπολόνια στην επίθεση, τα λάθη: είναι 9η στη λίγκα και η άμυνα της Ντουμπάι μόλις 20η σε αυτό. Εδώ η Βίρτους Μπολόνια έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ντουμπάι στην επίθεση, τα λάθη: είναι 5η στη λίγκα και η άμυνα της Βίρτους Μπολόνια μόλις 16η σε αυτό. Εδώ η Ντουμπάι έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ντουμπάι στην άμυνα, το σουτ (eFG%): είναι 10η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Βίρτους Μπολόνια είναι 18η. Η Ντουμπάι μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Ο ρυθμός: η Βίρτους Μπολόνια παίζει γρηγορότερα (76.4 κατοχές) από τη Ντουμπάι (72.7). Όποια ομάδα επιβάλει τον ρυθμό της παίρνει το πρώτο βήμα· το μοντέλο περιμένει 75.8.
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Βίρτους Μπολόνια | Ντουμπάι | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 113.5 (15η) | 120.3 (5η) | 115.6 |
| Defensive rating | 116.6 (11η) | 117.0 (12η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 76.4 (6η) | 72.7 (18η) | 75.0 |
| eFG% | 51.2% (18η) | 55.5% (9η) | 54.6% |
| TS% | 55.9% (17η) | 60.2% (7η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 41.3% | 37.8% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 55.7% (18η) | 57.7% (16η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 16.9% (9η) | 15.6% (5η) | 16.9% |
| OREB% | 36.6% (2η) | 33.6% (13η) | 33.2% |
| DREB% | 63.9% (18η) | 68.8% (6η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 33.0% (3η) | 35.3% (2η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 53.0% (7η) | 53.7% (10η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 15.8% (16η) | 12.8% (20η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 26.1% (5η) | 25.3% (3η) | 30.4% |
Βίρτους Μπολόνια: Δυνατά σημεία: δυνατή στις δεύτερες ευκαιρίες και κερδίζει πολλές βολές. Αδυναμίες: άστοχη στο σουτ και δίνει δεύτερες ευκαιρίες.
Ντουμπάι: Δυνατά σημεία: κερδίζει πολλές βολές και προσέχει την μπάλα. Αδυναμίες: προκαλεί λίγα λάθη.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Βίρτους Μπολόνια | Άμυνα Ντουμπάι | Επίθεση Ντουμπάι | Άμυνα Βίρτους Μπολόνια |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 51.2% (18η) | 53.7% (10η) | 55.5% (9η) | 53.0% (7η) |
| τα λάθη | 16.9% (9η) | 12.8% (20η) | 15.6% (5η) | 15.8% (16η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 36.6% (2η) | 31.2% (6η) | 33.6% (13η) | 36.1% (18η) |
| τις βολές | 33.0% (3η) | 25.3% (3η) | 35.3% (2η) | 26.1% (5η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Βίρτους Μπολόνια παίρνει το 14% των σουτ της στο καλάθι (λίγκα 17%) με 82% (λίγκα 78%), ενώ η Ντουμπάι αφήνει στους αντιπάλους 83% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Βίρτους Μπολόνια.
Η Ντουμπάι παίρνει το 23% των σουτ της τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 37% (λίγκα 35%), ενώ η Βίρτους Μπολόνια αφήνει στους αντιπάλους 39% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Ντουμπάι.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Βίρτους Μπολόνια | 14% · 82% | 34% · 43% | 12% · 46% | 3% · 24% | 30% · 30% | 7% · 43% |
| Άμυνα Ντουμπάι | 12% · 83% | 37% · 52% | 12% · 37% | 6% · 43% | 25% · 34% | 9% · 31% |
| Επίθεση Ντουμπάι | 15% · 84% | 34% · 48% | 13% · 41% | 7% · 46% | 23% · 37% | 8% · 30% |
| Άμυνα Βίρτους Μπολόνια | 15% · 72% | 36% · 44% | 9% · 36% | 4% · 19% | 29% · 39% | 8% · 37% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Βίρτους Μπολόνια: 6% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Ντουμπάι: 6% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Βίρτους Μπολόνια · Shot chart Ντουμπάι
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Βίρτους Μπολόνια
Καλύτερες πεντάδες
- Marcus Carr, Derrick Alston Jr., Aliou Diarra, Kessler Edwards, Wendell Moore: +9.9 net σε 61 κατοχές
- Marcus Carr, Mouhamet Diouf, Derrick Alston Jr., Kessler Edwards, Wendell Moore: -35.7 net σε 39 κατοχές
On/Off
- Wendell Moore: η ομάδα είναι +16.0 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Marcus Carr: η ομάδα είναι +11.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Daniel Hackett: η ομάδα είναι 29.4 καλύτερη όταν κάθεται
Βίρτους Μπολόνια: -11.9 net σε 42 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 54-59 σε πόντους.
Ντουμπάι
Καλύτερες πεντάδες
- Filip Petrusev, Dwayne Bacon, Mckinley Wright Iv, Mfiondu Kabengele, Davion Mintz: +36.0 net σε 53 κατοχές
- Elie Okobo, Jaron Blossomgame, Dwayne Bacon, Mckinley Wright Iv, Mfiondu Kabengele: +7.6 net σε 93 κατοχές
On/Off
- Mckinley Wright Iv: η ομάδα είναι +30.8 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Filip Petrusev: η ομάδα είναι +15.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Kosta Kondic: η ομάδα είναι 32.7 καλύτερη όταν κάθεται
Ντουμπάι: -97.3 net σε 11 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 9-20 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Βίρτους Μπολόνια
- Aliou Diarra Σέντερ: 11.6 π., 7.0 ριμπ., 0.3 ασίστ, 18.1 PIR
- Wendell Moore Γκαρντ: 11.7 π., 4.4 ριμπ., 1.1 ασίστ, 11.9 PIR
- Marcus Carr Γκαρντ: 13.1 π., 2.1 ριμπ., 5.1 ασίστ, 11.2 PIR
- Derrick Alston Jr. Φόργουορντ: 14.0 π., 2.2 ριμπ., 1.1 ασίστ, 10.2 PIR
Ντουμπάι
- Dwayne Bacon Φόργουορντ: 16.7 π., 4.1 ριμπ., 2.8 ασίστ, 19.1 PIR
- Mfiondu Kabengele Σέντερ: 14.4 π., 7.7 ριμπ., 1.1 ασίστ, 17.9 PIR
- Elie Okobo Γκαρντ: 12.1 π., 2.2 ριμπ., 4.7 ασίστ, 13.9 PIR
- Filip Petrusev Σέντερ: 8.8 π., 2.8 ριμπ., 0.8 ασίστ, 11.3 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Βίρτους Μπολόνια παράγει | Ντουμπάι δίνει | Ντουμπάι παράγει | Βίρτους Μπολόνια δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 39.3 | 37.6 | 28.8 | 33.8 |
| Φόργουορντ | 25.1 | 26.8 | 32.3 | 34.9 |
| Σέντερ | 26.7 | 20.0 | 34.2 | 19.9 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Βίρτους Μπολόνια (39.3 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 37.6 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Βίρτους Μπολόνια
- Tommaso Baldasso: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 2 αγώνες της ομάδας του
Ντουμπάι
- Thomas Walkup: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 3 αγώνες της ομάδας του
8. Μεταξύ τους
Στους 2 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Βίρτους Μπολόνια 2, Ντουμπάι 0.
- 2026-01-15: Ντουμπάι – Βίρτους Μπολόνια 72-80
- 2025-12-05: Βίρτους Μπολόνια – Ντουμπάι 79-78
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Βίρτους Μπολόνια 40% – Ντουμπάι 60%, σκορ περίπου 89-90. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.