EuroLeague · 10η αγωνιστική · Τετάρτη 4 Νοεμβρίου στις 21:45
Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Ρεάλ Μαδρίτης | Παναθηναϊκός | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 4η · 6-3 | 1η · 7-2 |
| Εντός / εκτός έδρας | 3-0 / 3-3 | 6-1 / 1-1 |
| Φόρμα (5) | WWWWW | WLWWL |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 96.2 / 88.0 | 84.6 / 75.0 |
| Net rating | +10.6 (3η) | +13.0 (1η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 6 | 5 |
Ρεάλ Μαδρίτης: Ν @ Αρμάνι Μιλάνο 98-89 · Ν με Βιλερμπάν 111-92 · Ν @ Μακάμπι Τελ Αβίβ 113-99 · Ν @ Μπασκόνια 104-86 · Ν με Φενέρμπαχτσε 95-76
Παναθηναϊκός: Ν @ Παρτιζάν 72-55 · Η με Χάποελ Τελ Αβίβ 81-91 · Ν με Μπασκόνια 85-79 · Ν με Αρμάνι Μιλάνο 80-75 · Η @ Αναντολού Εφές 68-83
Το μοντέλο μας δίνει 67% στη Ρεάλ Μαδρίτης, με εκτιμώμενο σκορ 90-86, σύνολο περίπου 175 πόντους και ρυθμό 74.9 κατοχές. Βεβαιότητα: μέτρια.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Παναθηναϊκός στην επίθεση, τις βολές: είναι 1η στη λίγκα και η άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης μόλις 14η σε αυτό. Εδώ ο Παναθηναϊκός έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ρεάλ Μαδρίτης στην άμυνα, το σουτ (eFG%): είναι 4η στη λίγκα, ενώ η επίθεση του Παναθηναϊκού είναι 12η. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Ο ρυθμός: η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει γρηγορότερα (77.9 κατοχές) από τον Παναθηναϊκό (73.3). Όποια ομάδα επιβάλει τον ρυθμό της παίρνει το πρώτο βήμα· το μοντέλο περιμένει 74.9.
- Οι απουσίες: Nick Smith Jr (Ρεάλ Μαδρίτης), Mikael Jantunen (Ρεάλ Μαδρίτης), Facundo Campazzo (Ρεάλ Μαδρίτης), Theo Maledon (Ρεάλ Μαδρίτης).
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Ρεάλ Μαδρίτης | Παναθηναϊκός | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 123.6 (2η) | 115.4 (8η) | 115.6 |
| Defensive rating | 113.0 (8η) | 102.4 (1η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 77.9 (1η) | 73.3 (16η) | 75.0 |
| eFG% | 57.1% (5η) | 54.8% (12η) | 54.6% |
| TS% | 61.8% (1η) | 58.7% (11η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 44.8% | 42.4% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 62.0% (11η) | 63.3% (9η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 15.6% (4η) | 18.5% (17η) | 16.9% |
| OREB% | 34.5% (9η) | 36.5% (3η) | 33.2% |
| DREB% | 69.6% (3η) | 66.8% (11η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 31.2% (10η) | 35.5% (1η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 52.2% (4η) | 49.4% (3η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 16.0% (15η) | 19.3% (2η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 33.3% (14η) | 26.3% (7η) | 30.4% |
Ρεάλ Μαδρίτης: Δυνατά σημεία: κλείνει καλά τα ριμπάουντ και προσέχει την μπάλα.
Παναθηναϊκός: Δυνατά σημεία: κερδίζει πολλές βολές και προκαλεί λάθη. Αδυναμίες: χάνει πολλές κατοχές.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Ρεάλ Μαδρίτης | Άμυνα Παναθηναϊκός | Επίθεση Παναθηναϊκός | Άμυνα Ρεάλ Μαδρίτης |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 57.1% (5η) | 49.4% (3η) | 54.8% (12η) | 52.2% (4η) |
| τα λάθη | 15.6% (4η) | 19.3% (2η) | 18.5% (17η) | 16.0% (15η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 34.5% (9η) | 33.2% (11η) | 36.5% (3η) | 30.4% (3η) |
| τις βολές | 31.2% (10η) | 26.3% (7η) | 35.5% (1η) | 33.3% (14η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Ρεάλ Μαδρίτης παίρνει το 13% των σουτ της στο καλάθι (λίγκα 17%) με 88% (λίγκα 78%), ενώ ο Παναθηναϊκός αφήνει στους αντιπάλους 83% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Ρεάλ Μαδρίτης.
Ο Παναθηναϊκός παίρνει το 17% των σουτ του στο καλάθι (λίγκα 17%) με 73% (λίγκα 78%), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης αφήνει στους αντιπάλους 89% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Παναθηναϊκού.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Ρεάλ Μαδρίτης | 13% · 88% | 34% · 49% | 8% · 27% | 4% · 35% | 32% · 39% | 8% · 46% |
| Άμυνα Παναθηναϊκός | 17% · 83% | 31% · 43% | 9% · 41% | 10% · 29% | 25% · 28% | 9% · 29% |
| Επίθεση Παναθηναϊκός | 17% · 73% | 29% · 52% | 11% · 50% | 8% · 39% | 25% · 35% | 9% · 27% |
| Άμυνα Ρεάλ Μαδρίτης | 13% · 89% | 35% · 43% | 14% · 41% | 3% · 63% | 25% · 34% | 11% · 31% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Ρεάλ Μαδρίτης: 4% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Παναθηναϊκός: 8% των σουτ από αιφνιδιασμό και 8% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Ρεάλ Μαδρίτης · Shot chart Παναθηναϊκός
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Ρεάλ Μαδρίτης
Καλύτερες πεντάδες
- Gabriele Procida, Jaime Pradilla, Andres Feliz, Maksym Shulga, Damian Jones: +154.6 net σε 2 κατοχές
On/Off
- Alberto Abalde: η ομάδα είναι +25.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Theo Maledon (εκτός): η ομάδα είναι +24.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Facundo Campazzo (εκτός): η ομάδα είναι 17.5 καλύτερη όταν κάθεται
Ρεάλ Μαδρίτης: ελάχιστα λεπτά clutch φέτος.
Παναθηναϊκός
Καλύτερες πεντάδες
- Mathias Lessort, Isaac Bonga, Brancou Badio, Sylvain Francisco, Nigel Hayes-Davis: +46.1 net σε 46 κατοχές
- Konstantinos Mitoglou, Eleftherios Mantzoukas, Guerschon Yabusele, Jerian Grant, Panagiotis Kalaitzakis: +34.9 net σε 98 κατοχές
On/Off
- Juancho Hernangomez: η ομάδα είναι +23.4 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Brancou Badio: η ομάδα είναι +16.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Guerschon Yabusele: η ομάδα είναι 26.0 καλύτερη όταν κάθεται
Παναθηναϊκός: 0.0 net σε 23 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 28-28 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Ρεάλ Μαδρίτης
- Walter Tavares Σέντερ: 10.2 π., 7.4 ριμπ., 0.1 ασίστ, 16.0 PIR
- Andres Feliz Γκαρντ: 12.1 π., 3.1 ριμπ., 3.6 ασίστ, 12.9 PIR
- Chuma Okeke Σέντερ: 7.3 π., 2.8 ριμπ., 1.1 ασίστ, 9.4 PIR
- Alberto Abalde Φόργουορντ: 6.2 π., 2.3 ριμπ., 1.4 ασίστ, 6.7 PIR
Παναθηναϊκός
- Mathias Lessort Σέντερ: 11.8 π., 7.4 ριμπ., 1.4 ασίστ, 19.8 PIR
- Sylvain Francisco Γκαρντ: 13.2 π., 2.2 ριμπ., 4.8 ασίστ, 13.8 PIR
- Nigel Hayes-Davis Φόργουορντ: 12.9 π., 3.6 ριμπ., 0.7 ασίστ, 11.6 PIR
- Guerschon Yabusele Φόργουορντ: 9.0 π., 4.7 ριμπ., 1.2 ασίστ, 10.1 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Ρεάλ Μαδρίτης παράγει | Παναθηναϊκός δίνει | Παναθηναϊκός παράγει | Ρεάλ Μαδρίτης δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 12.9 | 27.0 | 27.7 | 36.9 |
| Φόργουορντ | 18.3 | 28.6 | 38.4 | 30.2 |
| Σέντερ | 30.4 | 14.3 | 22.6 | 16.9 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι φόργουορντ του Παναθηναϊκού (38.4 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 30.2 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Ρεάλ Μαδρίτης
- Nick Smith Jr: Τραυματίας: Ενόχληση στο πέλμα του δεξιού ποδιού
- Mikael Jantunen: Τραυματίας: Πλήρης ρήξη της πελματιαίας περιτονίας στο αριστερό πόδι, εκτός 2-3 μήνες · Επιστροφή: Ιανουάριος 2027
- Facundo Campazzo: Τραυματίας: Μυϊκός τραυματισμός, αναμένονται εξετάσεις για τη σοβαρότητα
- Theo Maledon: Τραυματίας: Διάστρεμμα στο δεξί γόνατο, χρόνος απουσίας άγνωστος
Παναθηναϊκός
- Eleftherios Mantzoukas: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 3 αγώνες της ομάδας του
Η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει χωρίς παίκτες που είχαν το 31% των λεπτών της στους τελευταίους αγώνες.
Σύμφωνα με το μοντέλο, κάθε απουσία αλλάζει την αναμενόμενη διαφορά κατά: Theo Maledon 0.6 πόντους · Facundo Campazzo 0.5 πόντους.
8. Μεταξύ τους
Στους 7 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Ρεάλ Μαδρίτης 2, Παναθηναϊκός 5.
- 2026-02-03: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-81
- 2025-11-13: Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 77-87
- 2025-03-06: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 85-70
- 2024-10-17: Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 90-86
- 2024-05-26: Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 80-95
- 2024-02-29: Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 86-97
- 2023-12-07: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 78-90
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Ρεάλ Μαδρίτης 67% – Παναθηναϊκός 33%, σκορ περίπου 90-86. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.