BasketballStatsΣτατιστικά EuroLeague 2026-27 ENESSRTR

EuroLeague · 10η αγωνιστική · Παρασκευή 6 Νοεμβρίου στις 21:15

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)

Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.

1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ

ΟλυμπιακόςΕρυθρός Αστέρας
Θέση / ρεκόρ2η · 7-23η · 6-3
Εντός / εκτός έδρας2-1 / 5-14-2 / 2-1
Φόρμα (5)WWLWWWWLWW
Πόντοι υπέρ / κατά90.6 / 83.885.6 / 77.0
Net rating+8.9 (4η)+11.4 (2η)
Μέρες ξεκούρασης78

Ολυμπιακός: Ν @ Βαλένθια 102-97 · Ν @ Μπαρτσελόνα 105-100 · Η με Φενέρμπαχτσε 61-64 · Ν @ Μπεσίκτας 81-73 · Ν με Αρμάνι Μιλάνο 84-78

Ερυθρός Αστέρας: Ν @ Βιλερμπάν 84-82 · Ν με Παρί 90-81 · Η @ Παρτιζάν 82-85 · Ν με Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-78 · Ν με Μπάγερν 103-73

Το μοντέλο μας δίνει 74% στον Ολυμπιακό, με εκτιμώμενο σκορ 89-83, σύνολο περίπου 172 πόντους και ρυθμό 73.4 κατοχές. Βεβαιότητα: υψηλή.

2. Τι θα κρίνει τον αγώνα

  1. Ολυμπιακός στην επίθεση, τα επιθετικά ριμπάουντ: είναι 1η στη λίγκα και η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα μόλις 14η σε αυτό. Εδώ ο Ολυμπιακός έχει καθαρό πλεονέκτημα.
  2. Ολυμπιακός στην άμυνα, τις βολές: είναι 1η στη λίγκα, ενώ η επίθεση του Ερυθρού Αστέρα είναι 14η. Ο Ολυμπιακός μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
  3. Ερυθρός Αστέρας στην άμυνα, τα λάθη: είναι 4η στη λίγκα, ενώ η επίθεση του Ολυμπιακού είναι 11η. Ο Ερυθρός Αστέρας μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
  4. Οι απουσίες: Evan Fournier (Ολυμπιακός), Jean Montero (Ολυμπιακός).

3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά

Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)

ΟλυμπιακόςΕρυθρός ΑστέραςΛίγκα
Offensive rating119.1 (6η)114.4 (13η)115.6
Defensive rating110.2 (5η)103.0 (2η)115.6
Ρυθμός (κατοχές)74.0 (13η)73.8 (15η)75.0
eFG%56.0% (7η)52.3% (15η)54.6%
TS%60.4% (5η)55.9% (16η)58.5%
Τρίποντα / σουτ37.4%42.7%–
Ασίστ / καλάθια61.9% (12η)70.8% (1η)61.9%
Λάθη / κατοχή17.7% (11η)15.6% (6η)16.9%
OREB%37.4% (1η)33.6% (12η)33.2%
DREB%67.1% (10η)66.3% (14η)66.8%
Βολές / σουτ (FTr)32.9% (4η)28.8% (14η)30.3%
eFG% αντιπάλων53.1% (9η)47.9% (1η)54.7%
Λάθη αντιπάλων17.8% (6η)18.6% (4η)16.9%
Βολές αντιπάλων21.3% (1η)30.5% (11η)30.4%

Ολυμπιακός: Δυνατά σημεία: δυνατή στις δεύτερες ευκαιρίες και κερδίζει πολλές βολές.

Ερυθρός Αστέρας: Δυνατά σημεία: κρατά χαμηλά τα ποσοστά των αντιπάλων και προκαλεί λάθη.

Four Factors αντικριστά

ΠαράγονταςΕπίθεση ΟλυμπιακόςΆμυνα Ερυθρός ΑστέραςΕπίθεση Ερυθρός ΑστέραςΆμυνα Ολυμπιακός
το σουτ (eFG%)56.0% (7η)47.9% (1η)52.3% (15η)53.1% (9η)
τα λάθη17.7% (11η)18.6% (4η)15.6% (6η)17.8% (6η)
τα επιθετικά ριμπάουντ37.4% (1η)33.7% (14η)33.6% (12η)32.9% (10η)
τις βολές32.9% (4η)30.5% (11η)28.8% (14η)21.3% (1η)

4. Σουτ και ζώνες

Ο Ολυμπιακός παίρνει το 7% των σουτ του τρίποντα από τη γωνία (λίγκα 6%) με 50% (λίγκα 40%), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας αφήνει στους αντιπάλους 32% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Ολυμπιακού.

Ο Ερυθρός Αστέρας παίρνει το 10% των σουτ του από μέση απόσταση (λίγκα 11%) με 49% (λίγκα 42%), ενώ ο Ολυμπιακός αφήνει στους αντιπάλους 39% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Ερυθρού Αστέρα.

Μερίδιο σουτ · ποσοστόΚαλάθιΡακέταΜέσηΓωνία 3Φτερό 3Κορυφή 3
Επίθεση Ολυμπιακός23% · 82%31% · 47%8% · 43%7% · 50%24% · 31%6% · 18%
Άμυνα Ερυθρός Αστέρας16% · 71%34% · 44%9% · 33%6% · 32%25% · 30%11% · 31%
Επίθεση Ερυθρός Αστέρας17% · 70%30% · 44%10% · 49%8% · 34%23% · 32%11% · 41%
Άμυνα Ολυμπιακός15% · 83%24% · 35%11% · 39%9% · 50%32% · 37%8% · 26%
Λίγκα17% · 78%30% · 47%11% · 42%6% · 40%26% · 35%9% · 35%

Ολυμπιακός: 5% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Ερυθρός Αστέρας: 8% των σουτ από αιφνιδιασμό και 6% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Ολυμπιακός · Shot chart Ερυθρός Αστέρας

5. Πεντάδες, On/Off και clutch

Ολυμπιακός

Καλύτερες πεντάδες

  • Kostas Papanikolaou, Sasha Vezenkov, Codi Miller-Mcintyre, Donta Hall, Tyson Ward: +42.2 net σε 36 κατοχές
  • Sasha Vezenkov, Codi Miller-Mcintyre, Tyler Dorsey, Donta Hall, Tyson Ward: -30.4 net σε 36 κατοχές

On/Off

  • Jean Montero (εκτός): η ομάδα είναι +27.1 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
  • Evan Fournier (εκτός): η ομάδα είναι +17.1 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
  • Cory Joseph: η ομάδα είναι 21.7 καλύτερη όταν κάθεται

Ολυμπιακός: +19.5 net σε 72 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 89-75 σε πόντους.

Ερυθρός Αστέρας

Καλύτερες πεντάδες

  • Chris Jones, Tyson Carter, Chima Moneke, Jordan Nwora, Christian Koloko: +46.4 net σε 28 κατοχές
  • Nikola Djurisic, Chris Jones, Semi Ojeleye, Chima Moneke, Jared Butler: +43.4 net σε 28 κατοχές

On/Off

  • Ognjen Dobric: η ομάδα είναι +16.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
  • Chima Moneke: η ομάδα είναι +14.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
  • Johnathan Motley: η ομάδα είναι 33.0 καλύτερη όταν κάθεται

Ερυθρός Αστέρας: +18.6 net σε 48 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 56-47 σε πόντους.

6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση

Ολυμπιακός

  • Sasha Vezenkov Φόργουορντ: 18.2 π., 6.0 ριμπ., 1.0 ασίστ, 22.3 PIR
  • Tyler Dorsey Γκαρντ: 12.6 π., 1.6 ριμπ., 1.4 ασίστ, 12.0 PIR
  • Mbaye Ndiaye Φόργουορντ: 9.2 π., 3.0 ριμπ., 1.1 ασίστ, 11.0 PIR
  • Nikola Milutinov Σέντερ: 3.8 π., 6.4 ριμπ., 1.0 ασίστ, 10.4 PIR

Ερυθρός Αστέρας

  • Chima Moneke Φόργουορντ: 11.2 π., 4.3 ριμπ., 1.6 ασίστ, 14.4 PIR
  • Jordan Nwora Φόργουορντ: 14.7 π., 4.7 ριμπ., 1.2 ασίστ, 14.2 PIR
  • Chris Jones Γκαρντ: 8.8 π., 2.4 ριμπ., 5.9 ασίστ, 13.6 PIR
  • Semi Ojeleye Φόργουορντ: 9.4 π., 4.1 ριμπ., 1.4 ασίστ, 11.6 PIR

PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες

PIR / αγώναΟλυμπιακός παράγειΕρυθρός Αστέρας δίνειΕρυθρός Αστέρας παράγειΟλυμπιακός δίνει
Γκαρντ18.227.737.836.8
Φόργουορντ48.231.248.228.4
Σέντερ19.816.93.015.9

Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι φόργουορντ του Ολυμπιακού (48.2 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 31.2 PIR στη θέση.

7. Απουσίες και επίδραση

Ολυμπιακός

  • Evan Fournier: Τραυματίας: Ώμος και γόνατο, εκτός περίπου 20 ημέρες · Επιστροφή: 10 Νοεμβρίου
  • Tyler Dorsey: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας του
  • Jean Montero: Τραυματίας: Χειρουργείο στον μηνίσκο του αριστερού γονάτου, εκτός περίπου 6 μήνες · Επιστροφή: Μάιος 2027

Ερυθρός Αστέρας

  • Καμία γνωστή απουσία

8. Μεταξύ τους

Στους 6 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Ολυμπιακός 3, Ερυθρός Αστέρας 3.

  • 2026-02-12: Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 92-86
  • 2025-11-26: Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 91-80
  • 2025-03-20: Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 73-81
  • 2024-12-13: Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 87-73
  • 2024-04-04: Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 86-89
  • 2023-11-16: Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83

9. Η εκτίμησή μας

Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Ολυμπιακός 74% – Ερυθρός Αστέρας 26%, σκορ περίπου 89-83. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.

Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.