EuroLeague · 10η αγωνιστική · Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στις 21:30
Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Αρμάνι Μιλάνο | Βαλένθια | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 19η · 1-8 | 5η · 6-3 |
| Εντός / εκτός έδρας | 1-3 / 0-5 | 3-2 / 3-1 |
| Φόρμα (5) | LLLLL | LLWWL |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 82.0 / 90.2 | 97.1 / 90.9 |
| Net rating | -11.2 (18η) | +8.0 (5η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 6 | 6 |
Αρμάνι Μιλάνο: Η με Ρεάλ Μαδρίτης 89-98 · Η με Ντουμπάι 97-101 · Η με Μπαρτσελόνα 81-89 · Η @ Παναθηναϊκός 75-80 · Η @ Ολυμπιακός 78-84
Βαλένθια: Η με Ολυμπιακός 97-102 · Η με Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-91 · Ν @ Παρί 104-93 · Ν με Φενέρμπαχτσε 86-78 · Η @ Μπαρτσελόνα 94-98
Το μοντέλο μας δίνει 75% στη Βαλένθια, με εκτιμώμενο σκορ 86-93, σύνολο περίπου 179 πόντους και ρυθμό 75.4 κατοχές. Βεβαιότητα: υψηλή.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Βαλένθια στην επίθεση, το σουτ (eFG%): είναι 8η στη λίγκα και η άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο μόλις 19η σε αυτό. Εδώ η Βαλένθια έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Βαλένθια στην επίθεση, τα λάθη: είναι 2η στη λίγκα και η άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο μόλις 13η σε αυτό. Εδώ η Βαλένθια έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Βαλένθια στην επίθεση, τις βολές: είναι 8η στη λίγκα και η άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο μόλις 19η σε αυτό. Εδώ η Βαλένθια έχει καθαρό πλεονέκτημα.
- Ο ρυθμός: η Βαλένθια παίζει γρηγορότερα (77.0 κατοχές) από τη Αρμάνι Μιλάνο (73.2). Όποια ομάδα επιβάλει τον ρυθμό της παίρνει το πρώτο βήμα· το μοντέλο περιμένει 75.4.
- Οι απουσίες: Nathan Reuvers (Βαλένθια).
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Αρμάνι Μιλάνο | Βαλένθια | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 112.0 (16η) | 124.4 (1η) | 115.6 |
| Defensive rating | 123.3 (18η) | 116.4 (10η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 73.2 (17η) | 77.0 (4η) | 75.0 |
| eFG% | 52.2% (16η) | 55.9% (8η) | 54.6% |
| TS% | 57.1% (15η) | 59.6% (10η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 44.4% | 39.8% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 64.8% (7η) | 57.1% (17η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 18.8% (18η) | 13.2% (2η) | 16.9% |
| OREB% | 34.9% (6η) | 34.8% (7η) | 33.2% |
| DREB% | 67.1% (9η) | 70.3% (2η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 31.3% (9η) | 31.4% (8η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 60.1% (19η) | 56.3% (14η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 16.7% (13η) | 15.1% (18η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 34.3% (19η) | 25.4% (4η) | 30.4% |
Αρμάνι Μιλάνο: Αδυναμίες: αφήνει εύκολα σουτ στους αντιπάλους και χάνει πολλές κατοχές.
Βαλένθια: Δυνατά σημεία: προσέχει την μπάλα και κλείνει καλά τα ριμπάουντ. Αδυναμίες: προκαλεί λίγα λάθη.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Αρμάνι Μιλάνο | Άμυνα Βαλένθια | Επίθεση Βαλένθια | Άμυνα Αρμάνι Μιλάνο |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 52.2% (16η) | 56.3% (14η) | 55.9% (8η) | 60.1% (19η) |
| τα λάθη | 18.8% (18η) | 15.1% (18η) | 13.2% (2η) | 16.7% (13η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 34.9% (6η) | 29.7% (2η) | 34.8% (7η) | 32.9% (9η) |
| τις βολές | 31.3% (9η) | 25.4% (4η) | 31.4% (8η) | 34.3% (19η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Αρμάνι Μιλάνο παίρνει το 27% των σουτ της τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 38% (λίγκα 35%), ενώ η Βαλένθια αφήνει στους αντιπάλους 32% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Αρμάνι Μιλάνο.
Η Βαλένθια παίρνει το 26% των σουτ της τρίποντα από τα φτερά (λίγκα 26%) με 35% (λίγκα 35%), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο αφήνει στους αντιπάλους 40% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Βαλένθια.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Αρμάνι Μιλάνο | 17% · 80% | 26% · 42% | 12% · 38% | 7% · 28% | 27% · 38% | 10% · 29% |
| Άμυνα Βαλένθια | 24% · 72% | 25% · 49% | 9% · 42% | 8% · 50% | 27% · 32% | 7% · 37% |
| Επίθεση Βαλένθια | 22% · 70% | 28% · 45% | 10% · 44% | 5% · 52% | 26% · 35% | 9% · 43% |
| Άμυνα Αρμάνι Μιλάνο | 21% · 83% | 26% · 51% | 12% · 43% | 5% · 46% | 26% · 40% | 10% · 37% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Αρμάνι Μιλάνο: 5% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Βαλένθια: 7% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Αρμάνι Μιλάνο · Shot chart Βαλένθια
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Αρμάνι Μιλάνο
Καλύτερες πεντάδες
- Alec Peters, Leandro Bolmaro, Devon Hall, Moses Wright, Rj Cole: +8.6 net σε 35 κατοχές
- Marko Guduric, Devin Booker, Leandro Bolmaro, Darius Thompson, Jason Burnell: -3.1 net σε 32 κατοχές
On/Off
- Devin Booker: η ομάδα είναι +21.1 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Leandro Bolmaro: η ομάδα είναι +16.8 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Moses Wright: η ομάδα είναι 17.0 καλύτερη όταν κάθεται
Αρμάνι Μιλάνο: -44.0 net σε 32 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 28-42 σε πόντους.
Βαλένθια
Καλύτερες πεντάδες
- Neal Sako, Dylan Osetkowski, Kameron Taylor, Tj Shorts, Armoni Brooks: +31.0 net σε 36 κατοχές
On/Off
- Tj Shorts: η ομάδα είναι +31.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Armoni Brooks: η ομάδα είναι +28.6 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Gonzalo Corbalan: η ομάδα είναι 36.7 καλύτερη όταν κάθεται
Βαλένθια: -18.4 net σε 49 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 54-63 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Αρμάνι Μιλάνο
- Moses Wright Σέντερ: 12.8 π., 5.7 ριμπ., 0.9 ασίστ, 15.4 PIR
- Devon Hall Γκαρντ: 9.9 π., 2.8 ριμπ., 4.2 ασίστ, 11.1 PIR
- Alec Peters Φόργουορντ: 9.5 π., 4.0 ριμπ., 0.9 ασίστ, 10.5 PIR
- Rj Cole Γκαρντ: 9.3 π., 2.0 ριμπ., 2.9 ασίστ, 9.6 PIR
Βαλένθια
- Tj Shorts Γκαρντ: 17.1 π., 1.8 ριμπ., 5.7 ασίστ, 20.7 PIR
- Nikola Mirotic Φόργουορντ: 13.0 π., 3.1 ριμπ., 0.9 ασίστ, 15.0 PIR
- Armoni Brooks Γκαρντ: 14.8 π., 3.9 ριμπ., 1.3 ασίστ, 13.4 PIR
- Kameron Taylor Φόργουορντ: 11.3 π., 4.3 ριμπ., 2.1 ασίστ, 10.7 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Αρμάνι Μιλάνο παράγει | Βαλένθια δίνει | Βαλένθια παράγει | Αρμάνι Μιλάνο δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 42.4 | 41.0 | 47.4 | 36.1 |
| Φόργουορντ | 17.7 | 37.4 | 39.8 | 39.2 |
| Σέντερ | 21.9 | 17.9 | 9.7 | 20.4 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Βαλένθια (47.4 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 36.1 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Αρμάνι Μιλάνο
- Καμία γνωστή απουσία
Βαλένθια
- Nathan Reuvers: Τραυματίας: Πόδι
8. Μεταξύ τους
Στους 4 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Αρμάνι Μιλάνο 1, Βαλένθια 3.
- 2026-04-07: Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 102-96
- 2025-10-23: Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 100-103
- 2024-01-19: Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 84-72
- 2023-11-09: Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 83-52
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Αρμάνι Μιλάνο 25% – Βαλένθια 75%, σκορ περίπου 86-93. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.