EuroLeague · 10η αγωνιστική · Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στις 19:15
Αναντολού Εφές – Παρί: σε βάθος ανάλυση (10η αγωνιστική EuroLeague)
Αυτόματη ανάλυση από τα επίσημα στατιστικά και το play-by-play όλης της σεζόν. Ανανεώνεται σε κάθε ενημέρωση του site μέχρι το τζάμπολ.
1. Η εικόνα πριν από το τζάμπολ
| Αναντολού Εφές | Παρί | |
|---|---|---|
| Θέση / ρεκόρ | 14η · 4-5 | 16η · 3-6 |
| Εντός / εκτός έδρας | 3-1 / 1-4 | 1-4 / 2-2 |
| Φόρμα (5) | LWWLW | LLLWW |
| Πόντοι υπέρ / κατά | 83.6 / 86.2 | 88.3 / 92.9 |
| Net rating | -3.5 (14η) | -5.9 (15η) |
| Μέρες ξεκούρασης | 6 | 7 |
Αναντολού Εφές: Η με Μπάγερν 93-101 · Ν @ Ζαλγκίρις 85-70 · Ν με Μπεσίκτας 89-80 · Η @ Χάποελ Τελ Αβίβ 88-118 · Ν με Παναθηναϊκός 83-68
Παρί: Η με Βίρτους Μπολόνια 94-96 · Η @ Ερυθρός Αστέρας 81-90 · Η με Βαλένθια 93-104 · Ν @ Ντουμπάι 99-93 · Ν @ Μακάμπι Τελ Αβίβ 99-94
Το μοντέλο μας δίνει 63% στη Αναντολού Εφές, με εκτιμώμενο σκορ 90-87, σύνολο περίπου 178 πόντους και ρυθμό 78.0 κατοχές. Βεβαιότητα: μέτρια.
2. Τι θα κρίνει τον αγώνα
- Αναντολού Εφές στην άμυνα, τις βολές: είναι 2η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Παρί είναι 20η. Η Αναντολού Εφές μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Παρί στην άμυνα, τα λάθη: είναι 7η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Αναντολού Εφές είναι 15η. Η Παρί μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Αναντολού Εφές στην άμυνα, τα λάθη: είναι 5η στη λίγκα, ενώ η επίθεση της Παρί είναι 12η. Η Αναντολού Εφές μπορεί να «κλειδώσει» αυτό το κομμάτι.
- Οι απουσίες: Pj Dozier (Αναντολού Εφές).
3. Επίθεση και άμυνα αναλυτικά
Ανά 100 κατοχές, από το play-by-play · σε παρένθεση η θέση στη λίγκα (1η = καλύτερη, 20 ομάδες)
| Αναντολού Εφές | Παρί | Λίγκα | |
|---|---|---|---|
| Offensive rating | 109.3 (18η) | 114.5 (12η) | 115.6 |
| Defensive rating | 112.8 (7η) | 120.4 (14η) | 115.6 |
| Ρυθμός (κατοχές) | 76.5 (5η) | 77.2 (3η) | 75.0 |
| eFG% | 52.5% (14η) | 55.3% (11η) | 54.6% |
| TS% | 57.6% (13η) | 57.3% (14η) | 58.5% |
| Τρίποντα / σουτ | 38.8% | 48.3% | – |
| Ασίστ / καλάθια | 65.2% (5η) | 61.4% (14η) | 61.9% |
| Λάθη / κατοχή | 18.3% (15η) | 17.9% (12η) | 16.9% |
| OREB% | 27.8% (20η) | 35.8% (5η) | 33.2% |
| DREB% | 68.4% (7η) | 61.9% (19η) | 66.8% |
| Βολές / σουτ (FTr) | 32.8% (6η) | 21.1% (20η) | 30.3% |
| eFG% αντιπάλων | 55.4% (11η) | 56.2% (13η) | 54.7% |
| Λάθη αντιπάλων | 18.3% (5η) | 17.7% (7η) | 16.9% |
| Βολές αντιπάλων | 25.2% (2η) | 32.5% (12η) | 30.4% |
Αναντολού Εφές: Δυνατά σημεία: προκαλεί λάθη. Αδυναμίες: παίρνει λίγα επιθετικά ριμπάουντ.
Παρί: Δυνατά σημεία: δυνατή στις δεύτερες ευκαιρίες. Αδυναμίες: κερδίζει λίγες βολές και δίνει δεύτερες ευκαιρίες.
Four Factors αντικριστά
| Παράγοντας | Επίθεση Αναντολού Εφές | Άμυνα Παρί | Επίθεση Παρί | Άμυνα Αναντολού Εφές |
|---|---|---|---|---|
| το σουτ (eFG%) | 52.5% (14η) | 56.2% (13η) | 55.3% (11η) | 55.4% (11η) |
| τα λάθη | 18.3% (15η) | 17.7% (7η) | 17.9% (12η) | 18.3% (5η) |
| τα επιθετικά ριμπάουντ | 27.8% (20η) | 38.1% (19η) | 35.8% (5η) | 31.6% (7η) |
| τις βολές | 32.8% (6η) | 32.5% (12η) | 21.1% (20η) | 25.2% (2η) |
4. Σουτ και ζώνες
Η Αναντολού Εφές παίρνει το 29% των σουτ της στη ρακέτα (λίγκα 30%) με 42% (λίγκα 47%), ενώ η Παρί αφήνει στους αντιπάλους 53% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Αναντολού Εφές.
Η Παρί παίρνει το 32% των σουτ της στη ρακέτα (λίγκα 30%) με 51% (λίγκα 47%), ενώ η Αναντολού Εφές αφήνει στους αντιπάλους 48% εκεί. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Παρί.
| Μερίδιο σουτ · ποσοστό | Καλάθι | Ρακέτα | Μέση | Γωνία 3 | Φτερό 3 | Κορυφή 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Επίθεση Αναντολού Εφές | 21% · 81% | 29% · 42% | 11% · 39% | 6% · 32% | 25% · 30% | 8% · 37% |
| Άμυνα Παρί | 14% · 76% | 35% · 53% | 11% · 43% | 6% · 29% | 27% · 40% | 7% · 35% |
| Επίθεση Παρί | 13% · 84% | 32% · 51% | 7% · 48% | 7% · 36% | 34% · 35% | 8% · 32% |
| Άμυνα Αναντολού Εφές | 16% · 76% | 30% · 48% | 11% · 45% | 8% · 37% | 23% · 38% | 12% · 34% |
| Λίγκα | 17% · 78% | 30% · 47% | 11% · 42% | 6% · 40% | 26% · 35% | 9% · 35% |
Αναντολού Εφές: 8% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Παρί: 7% των σουτ από αιφνιδιασμό και 7% από δεύτερη ευκαιρία. Shot chart Αναντολού Εφές · Shot chart Παρί
5. Πεντάδες, On/Off και clutch
Αναντολού Εφές
Καλύτερες πεντάδες
- Dario Saric, Mike James, Matthew Strazel, Collin Malcolm, Bruno Fernando: +28.0 net σε 46 κατοχές
- Dario Saric, Matthew Strazel, Collin Malcolm, Bruno Fernando, Cameron Payne: +13.2 net σε 38 κατοχές
On/Off
- Mike James: η ομάδα είναι +31.3 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Daron Russell: η ομάδα είναι +28.5 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Collin Malcolm: η ομάδα είναι 11.1 καλύτερη όταν κάθεται
Αναντολού Εφές: -21.6 net σε 28 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 29-35 σε πόντους.
Παρί
Καλύτερες πεντάδες
- Daulton Hommes, Mouhamed Faye, Terry Tarpey, Sebastian Herrera, Tyson Etienne: -9.3 net σε 32 κατοχές
On/Off
- Nadir Hifi: η ομάδα είναι +48.8 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Terry Tarpey: η ομάδα είναι +45.2 καλύτερη όταν παίζει (net ανά 100 κατοχές)
- Joel Ayayi: η ομάδα είναι 50.5 καλύτερη όταν κάθεται
Παρί: +29.2 net σε 34 κατοχές clutch (τελευταία 5′, διαφορά ≤5), 48-38 σε πόντους.
6. Οι πρωταγωνιστές και οι μονομαχίες ανά θέση
Αναντολού Εφές
- Dario Saric Φόργουορντ: 11.6 π., 6.6 ριμπ., 1.8 ασίστ, 14.9 PIR
- Collin Malcolm Φόργουορντ: 9.4 π., 4.0 ριμπ., 1.9 ασίστ, 12.1 PIR
- Matthew Strazel Γκαρντ: 11.6 π., 1.4 ριμπ., 4.0 ασίστ, 11.8 PIR
- Cameron Payne Γκαρντ: 15.0 π., 0.8 ριμπ., 4.0 ασίστ, 11.2 PIR
Παρί
- Nadir Hifi Γκαρντ: 21.2 π., 1.7 ριμπ., 2.7 ασίστ, 17.5 PIR
- Tj Warren Φόργουορντ: 13.0 π., 2.6 ριμπ., 1.0 ασίστ, 11.4 PIR
- Allan Dokossi Σέντερ: 6.0 π., 5.4 ριμπ., 2.2 ασίστ, 11.0 PIR
- Jared Rhoden Γκαρντ: 13.1 π., 3.6 ριμπ., 2.4 ασίστ, 10.9 PIR
PIR ανά αγώνα ανά θέση · η παραγωγή χωρίς τους τραυματίες
| PIR / αγώνα | Αναντολού Εφές παράγει | Παρί δίνει | Παρί παράγει | Αναντολού Εφές δίνει |
|---|---|---|---|---|
| Γκαρντ | 30.1 | 44.2 | 46.3 | 45.2 |
| Φόργουορντ | 33.6 | 38.8 | 20.8 | 23.4 |
| Σέντερ | 17.2 | 20.1 | 20.9 | 18.7 |
Η πιο «ανοιχτή» μονομαχία: οι γκαρντ της Παρί (46.3 PIR ανά αγώνα) απέναντι σε άμυνα που δίνει 45.2 PIR στη θέση.
7. Απουσίες και επίδραση
Αναντολού Εφές
- Pj Dozier: Τραυματίας: Μέση, εκτός 1-2 εβδομάδες · Επιστροφή: 13 Νοεμβρίου
Παρί
- Tj Warren: Δεν έχει αγωνιστεί στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας του
8. Μεταξύ τους
Στους 4 τελευταίους αγώνες τους στην EuroLeague (από το 2023): Αναντολού Εφές 1, Παρί 3.
- 2026-01-07: Αναντολού Εφές – Παρί 79-84
- 2025-10-28: Παρί – Αναντολού Εφές 80-90
- 2025-01-14: Παρί – Αναντολού Εφές 88-84
- 2024-11-21: Αναντολού Εφές – Παρί 84-93
9. Η εκτίμησή μας
Όλα τα παραπάνω συνοψίζονται στην πρόβλεψη του μοντέλου: Αναντολού Εφές 63% – Παρί 37%, σκορ περίπου 90-87. Δοκίμασε τα δικά σου σενάρια (απουσίες, ξεκούραση, έδρα) στο Matchup Center και δες ζωντανά τον αγώνα στη σελίδα του αγώνα.
Οι εκτιμήσεις είναι στατιστικές και δεν αποτελούν συμβουλή στοιχήματος ή εγγύηση αποτελέσματος. Το στοίχημα επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών. Παίξτε υπεύθυνα.